Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kyberzločin v roku 2013

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 28.12.2012

Podľa výskumníkov ESETu budeme v roku 2013 svedkom výrazného nárastu škodlivého kódu pre mobilné zariadenia, hacktivizmu, zvýšeného výskytu malwaru šíreného cez webstránky...
Kyberzločin v roku 2013
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Antivírusová spoločnosť ESET na konci každého roka vyhodnocuje uplynulú sezónu a pripravuje odhad hrozieb na nadchádzajúci rok. Podľa bezpečnostných výskumníkov ESETu budeme v roku 2013 svedkom výrazného nárastu škodlivého kódu vytvoreného pre mobilné zariadenia, hacktivizmu, zvýšeného výskytu malwaru šíreného cez webstránky, pokračujúceho rastu počtu botnetov a útokov na cloud, ktoré budú mať za následok únik citlivých informácií.

Významný nárast mobilného malwaru:

V priebehu roka 2012 sme boli schopní sledovať, ako sa škodlivé programy vytvorené pre operačný systém Android zmenili na významný nástroj kyberkriminálnikov, ktorí začali malware zameraný na tieto zariadenia vytvárať oveľa rýchlejšie.

Počas prvého štvrťroka 2012 zaznamenal operačný systém spoločnosti Google podľa IDC medziročný rast 145 percent, čo sa týka predaja a podielu na trhu. uniper Research okrem toho predpokladá, že počet ľudí, ktorí sa k svojim bankovým službám prihlasujú cez svoj smartfón vzrastie v roku 2013 na 530 miliónov. Tá istá štúdia hovorí, že v roku 2011 to bolo len 300 miliónov ľudí. V kontexte rastu predaja, širokých možností využitia a vzhľadom na rapídnu evolúciu ako tejto technológie tak i škodlivých programov vytvorených pre mobilné prístroje si myslíme, že hlavným trendom roku 2013 bude exponenciálny rast mobilného malwaru. Taktiež predpokladáme, že tieto hrozby naberú na komplexnosti, čo znamená, že rozšíria škálu škodlivých úkonov, ktoré na infikovanom zariadení vykonajú.

Čo sa týka počtu malware rodín pre Android – to znamená škodlivých kódov, ktoré sú od seba dostatočne odlišné na to, aby mohli byť unikátne klasifikované – v minulom roku bolo do novembra detegovaných 52 rodín, v tomto roku bolo do novembra detegovaných už 56 rodín. Napriek tomu, že toto číslo počas roka 2012 dramaticky nevzrástlo, počet signatúr a variánt vzrástol významne. Z toho dôvodu predpokladáme, že počet Android hrozieb bude rásť bez ohľadu na počet malware rodín. Podobne ako je tomu v prípade operačného systému Windows. Škodlivú činnosť týchto Android hrozieb môžeme klasifikovať nasledovne: krádež informácií (spyware), distribúcia SMS správ na spoplatnené čísla a transformácia týchto zariadení na zombie zariadenia (získavanie botnetov).

Väčšina týchto rodín chce obeť prihlásiť k spoplatneným SMS službám. Na druhej strane existujú hrozby, ktoré dokážu tieto prístroje transformovať na zombíkov. To znamená, že prístroj bude môcť ovládať kyberkriminálnik, ktorý naň bude môcť vzdialene inštalovať ďalší škodlivý kód, bude z neho môcť kradnúť údaje a okrem iného bude môcť modifikovať konfiguračné parametre. V tretej skupine sú škodlivé programy, ktoré kradnú údaje ako telefónne čísla, SMS správy a ďalšie informácie, ktoré telefón dokážu identifikovať. Ide napríklad aj o IMEI číslo.

Šírenie malwaru cez webstránky:

V roku 2013 tiež očakávame konsolidáciu zmeny, ktorá prebieha posledných niekoľko rokov: je ňou zmena modelu, ktorým kyberkriminálnici propagujú/šíria škodlivý kód. Šírenie malwaru pomocou vymeniteľných médií ustupuje pred šírením cez medzičlánok, ktorý má pritiahnuť nové obete. Medzičlánkom je web server, ktorý bol skompromitovaný treťou stranou na to, aby mohol hostiť počítačové hrozby. Po napadnutí servera rozosielajú kyberkriminálnici užívateľom hyperlinky, ktoré ich navedú k škodlivému softvéru. V tom istom čase sú ukradnuté údaje ukladané na napadnutých serveroch. Ak by sa totiž ukladali do počítačov užívateľov, ktoré môžu byť proti útokom lepšie chránené, mohli by po náleze a vyčistení malwaru kriminálnici o tieto nakradnuté údaje prísť.

Hacktivizmus:

V poslednej dobe bolo možné sledovať nárast protestov a demonštrácií obyvateľov rozličných krajín ako Grécko, Španielsko, Čile a Argentína. Protesty neobišli ani Slovensko. Dôvodom bola vždy nejaká sociálna alebo spoločenská nespokojnosť. Keďže technológie a svet počítačov sú súčasťou života mnohých ľudí, narástol aj aktivizmus využívajúci počítačové systémy (hacktivizmus). Z pohľadu dátovej bezpečnosti hacktivizmus dokázal, že organizácie majú v oblasti ochrany systémov ešte stále čo robiť. Zo zapájania sa do netradičných protestov cez elektronické médiá sa stal rastúci trend. Ak majú ľudia sociálny problém, svoj názor naň už nevyjadrujú len tradičnou formou protestu. V roku 2013 sa veľmi pravdepodobne stretneme s touto netradičnou formou protestu v prípadoch, kedy bude pre ľudí pohodlnejšou voľbou práve kyberdemonštrácia.

Botnety na vzostupe:

Od roku 2010 si malware vytvorený na kradnutie informácií a generovanie zisku kyberkriminálnikom upevnil svoju pozíciu. V roku 2011 sme boli svedkom zreteľného nárastu týchto hrozieb a v roku 2012 pokračovali v stabilnom vzostupe. Červ Dorkbot je bezpochyby jednou z najúspešnejších hrozieb, ktorá dokáže počítač obete premeniť v zombíka.

Cloud a prípady úniku informácií:

Ukladanie dát v cloude je ďalším trendom, ktorý zaznamenal v roku 2012 nárast. Podľa spoločnosti Gartner, má rastúce používanie zariadení s kamerami, akými sú tablety alebo smartfóny, priamy vplyv na zvýšenú potrebu užívateľov ukladať viac údajov do cloudu. Táto technológia síce užívateľom uľahčuje prístup k informáciám z prakticky akéhokoľvek zariadenia s prístupom na internet, zároveň však z týchto zariadení robí objekt atraktívny pre tvorcov škodlivého kódu. To znamená, že sa tieto zariadenia stávajú náchylnejšie k útoku, ktorý dokáže skompromitovať údaje a vyvolať ich únik. Portálom, ktorým v roku 2012 unikli údaje, boli LinkedIn, Yahoo! a Formspring. Mainstreamové spoločnosti poskytujúce platobné a kreditné karty ako Visa a MasterCard museli vydať bezpečnostné varovania po tom, čo jeden platobný systém zaznamenal únik údajov. Tento incident sa dotkol 56 455 účtov patriacich obom spoločnostiam, 876 z nich bolo použitých na istú formu podvodu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


autorizovaný architekt-projektovanie v stavební...
Translata ponúka svojim klientom vyhotovenie pr...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


2 335.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 479 m2
159 999.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 128 m2, balkón, ...
120.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 13.50 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Scenárista oscarovej snímky Kráľova reč (2010) David Seidler upraví film do divadelnej podoby
pred 7 rokmi
Niektorí odborníci si však myslia, že hovorenie o hľadaní lieku proti aidsu iba vedie k falošným nádejam.
pred 6 rokmi
Modelový ročník Infiniti M 2013 s bohatšou výbavou
pred 6 rokmi
Čo to znamená a ako si môžeme zabezpečiť, aby sme veľa alebo aspoň dostatok energie mali každý deň?
pred 6 rokmi
Nečakanú hudobnú revolúciu odštartoval v stredu v Bratislave projekt Dilemma.
pred 10 rokmi
Kýchavica obsahuje rad alkaloidov, ktoré sú: jervin, rubijervin, pseudojervin, protoveratridin, protoveratrin, germerin a germin, z ktorých najjedovatejší je...
pred 5 rokmi
Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska Václav Mika hodnotí prvý rok vo funkcii, myslí si, že na to, aby žiadali vyššie koncesie ešte neurobili dosť zmien
pred 5 rokmi
Chceli sa tak ospravedlniť za 21. august 1968.
pred 6 rokmi
Českú speváčku Ewu Farnu za májovú autonehodu, po ktorej jej pri dychovej skúške namerali necelé promile alkoholu, neminul trest.
pred 5 rokmi
Začítajte sa do novinky Na smrť II. – Bez milosti od Jozefa Kariku.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT